вівторок, 24 жовтня 2017 р.

Птах року 2017 в Україні Канюк звичайний

Каню́к звича́йний (Buteo buteo)  — вид хижих птахів роду канюк. В Україні найбільш численний хижий птах; у різних регіонах осілий, кочовий або перелітний.

Канюк звичайний — птах середніх розмірів, довжина тіла якого становить 51-57 смрозмах крил 110–130 см. Самки, як правило, більші за самців. Забарвлення сильно варіює, від палевого до темно-бурого; птаха легко сплутати з близьким до нього зимняком (Buteo lagopus) або більш дальнім родичем звичайним осоїдом (Pernis apivorus). Як правило, молоді особини забарвлені більш строкато. Голос у канюків звичайних груснявий, нагадує тявкання.
Поширені практично у всій Європі, в Азії мешкає в лісистій місцевості, з півночі обмеженою полярним колом, з півдня безлісистими пустелями Середньої і Центральної Азії та Ірану. Зазвичай веде осілий спосіб життя, і лише птахи одного підвиду — Buteo buteo vulpinus, є перелітним, на зиму мігрують на південь Азії або доАфрики.
В Україні поширені два підвиди — Buteo buteo buteo (осілий або кочовий, гніздиться перважно на півночі та заході країни) та Buteo buteo vulpinus (перелітний, гніздиться переважно на півдні та сході).
Живе в тугайових лісах, горбистих ділянках хвойних лісів та листяних лісів недалеко від відкритих просторів.
Полює на відкритих просторах, поволі ширяючи в повітрі або найчастіше із засідки на піднесенні. Живиться дрібними ссавцями: ховрахами, дрібними гризунами, щурамикролями і дрібними птахами. Може поїдати і падаль.
У разі міграції до місць гніздування прилітають в середині квітня — середині травня, залежно від клімату. Осіння міграція (якщо така є) починається в середині серпня і триває до початку вересня, в північних районах середині-кінці вересня. При перельоті зазвичай збиваються у великі зграї.
Протягом останніх двох десятиліть в Україні канюк став звичайним зимуючим птахом північних, центральних, західних та південних областей. На території країни зимує 30-70 тис. канюків.

  • Гніздяться в лісі, на гілках листяних (березатополяосика) або хвойних (соснаялинаялиця) дерев на висоті 4-15 м над землею. Гніздо будують з сухих гілочок, далі обплітаючи їх старою травою. Також можуть використовувати і зелені гілочки, особливо коли вилуплюються пташенята. Відкладають 3-4, рідше 5 яєцьприблизно 56 × 45 мм з шкаралупою брудно-білого кольору, покритою бурими або рудими плямами. Відкладання яєць відбувається в квітні-травніІнкубаційний період пташиних яєць звичайного канюка триває 33-36 днів. Обидва батьки беруть участь в насиджуванні. Пташенята з'являються в кінці травня, або в червні, на початку покриті бурим пухом. Як самець, так і самка годують пташенят, поки ті не в змозі літати. Пташенята здатні злетіти через 43-50 днів після народження. Якщо з якої-небудь причини гніздування було неуспішним, самка здатна відкласти другу кладку за сезон.
Канюків цього виду інколи використовують так само, як і соколів: удомашнюють та дресерують для полювання на куріпок та молодих кроликів для людей. Таких людей, які дресерують на це соколів і канюків називають соколярами.
Живе канюк звичайний у природних умовах до 26 років, у неволі до 30 років.

Відділ освіти
Тростянецької сільської ради
Тростянецької об’єднаної територіальної громади
Н А К А З
13 листопада 2017 року с. Тростянець №01-06/176
Про підсумки еколого-натуралістичного
конкурсу «Птах року – 2017»

Відповідно до листа КЗ ЛОР «Львівський обласний центр еколого- натуралістичної творчості учнівської молоді», з метою вивчення біологічних особливостей певного виду птахів даного виду, формування в учнів переконань, моральних принципів та активної життєвої позиції в області охорони птахів у закладах освіти Тростянецької ОТГ було проведено акцію-конкурс «Канюк звичайний — птах 2017 року». У ній були представлені роботи з кожного освітнього закладу. Найактивнішими учасниками стали учні Стільського НВК та Тростянецького НВК (вчитель Триндяк Б. М. ). Загалом у конкурсі взяли участь 32 роботи. За рішенням журі

Н А К А З У Ю:
  1. Визнати переможцями та нагородити грамотами відділу освіти учнів закладів загальної середньої освіти у таких номінаціях:


«Малюнок»
І місце
Береза Марія – учениця 6 класу Демнянського НВК
ІІ місце
Особа Аліна – учениця 7 класу Липівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Куліш Анастасія – учениця 6 класу Липівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Пясецька Маряна – учениця 5 класу Стільського НВК
Пясецька Марічка – учениця 5 класу Стільського НВК
Стойко Богдан – учень 7 класу Бродківської ЗОШ І-ІІ ступенів
ІІІ місце
Дзиндра Олег– учень 7 класу Стільського НВК
Яж Богдан – учень 7 класу Стільського НВК


«Казка»
І місце
Місюрак Анастасія – учениця 5 класу Тростянецького НВК
ІІ місце
Доскочинська Надія – учениця 5 класу Тростянецького НВК


«Вірш»
І місце
Грицай Ірина – учениця 7 класу Тростянецького НВК
ІІ місце
Макарик Лілія – учениця 8 клас Стільського НВК
ІІІ місце
Лисицина Юліанна – учениця 8 класу Стільського НВК


«Реферат»
І місце
Гринишин Тетяна – учениця 6 класу Стільського НВК
ІІ місце
Хахула Аліна – учениця 10 класу Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів
ІІІ місце
Грицай Ірина – учениця 7 класу Тростянецького НВК


«Стінгазета»
І місце
Лозинська Олена – учениця 8 класу Стільського НВК
ІІ місце
Гринишин Тетяна – учениця 6 класу Стільського НВК
Грицай Ірина – учениця 7 класу Тростянецького НВК
ІІІ місце
Мисик Лілія – учениця 7 класу Тростянецького НВК
  1. Спеціалістові І категорії Фарат Л. М. найкращі роботи скерувати для участі у ІІ (обласному) етапі конкурсу до 15 листопада 2017 року.
  2. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.




Начальник відділу освіти В. І. Лехович











Немає коментарів:

Дописати коментар